Warning: Expiry date cannot have a year greater then 9999 in /home/muyar/public_html/system/common.php on line 244
LeEnglish.com [Learning English] - KÜRESEL ISINMA
İngilizce Acil Yardım Edebiyat Üzerine Genel

SİZİN GÖNDERDİKLERİNİZ

 Maruf Öztoprak
 Vaveyla-i Firak

 Yazıları / Şiirleri

  Mustafa Acar
  Hayata Dair

  Yazıları / Şiirleri

  Mustad'af
  Aykırı Düşünceler

  Şiirleri

  Sadık Albayrak
  Gelişim Durağı

  Kişisel Gelişim Yazıları

  Umut Çetinkaya

  Şiirleri


  Eyüp Sabri

  Yazıları


  Mehmet Kütükçüoğlu
  Toza Sor

  Şiirleri

  Caner Ertan
  Dardır Cennetin Sokakları

  ŞiirleriFile: KÜRESEL ISINMA
Description:
Author: bakem
Date: 2007-10-12 15:20
Untitled Document

KÜRESEL ISINMA

        Küresel Isınma Nedir?

        İnsan tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel   ısınma deniyor. Sera etkisinin artması, atmosferin üst bölümünün yani stratosferin soğumasına, alttaki troposferin ise ısınmasına yol açıyor.

      Nasıl Oluşuyor?

      Küresel Isınmaya yol açan şey sera etkisi yaratan gazların insanoğlu tarafından atmosfere daha çok verilmeye başlanmasıyla atmosferde oluşan sıcaklık artışıdır. Peki sera etkisi nedir? Aslına bakılırsa sera etkisi doğal bir süreçtir. Dünyada yaşamı sağlayan bir süreç. Ama doğanın kararında bıraktığı bu sistem insanoğlu tarafından bozuldu. Güneşten gelen ışınlar dünyayı ısıtır. Bunu hepimiz biliyoruz. Güneşten gelen bu ışınlar aynı zamanda yerküremiz tarafından gerisin geriye yansıtılır da. Ancak atmosferdeki su buharı, karbondioksit ve metan gazları dolayısıyla bu yansımanın bir kısmı önlenir. Bu gaz molekülleri ışınları tutar ve yeniden dünyaya yansıtır. Yani aynı bir serada ışının sera naylonu dolayısıyla dışarı çıkamaması gibi. Bu yüzden bu olaya sera etkisi adı verilir. Bu doğal süreç daha önce dediğimiz gibi dünyada yaşam döngüsünün kurulmasında önemli. Sera etkisi olmasaydı dünyanın sıcaklığı - 18 C (eksi 18) olacaktı. 

        Ancak Sanayi Devrimi'nin başlamasıyla beraber durum bozuldu. İnsanoğlu fosil yakıtlar, yani kömür, petrol ve odunu uygarlığının yükselmesinde basamak olarak kullanmaya başlayınca atmosfere her yıl, önce binlerce sonra milyonlarca, günümüzde ise milyarlarca ton karbondioksit salmaya başladı. Karbondioksit doğal düzeyinde kaldığında yararlı bir gaz. 

İnsan bununla da yetinmiyor. Bir yandan da ormanları yok ederek karbondioksit emen sistemleri ortadan kaldırıyor. Yani CO2'nin artış hızını yükseltiyor

      Küresel Isınma, Kutup Ayılarını Tehdit Ediyor

        Küresel ısınmanın ve bu konuda uluslararası arenada gerekli önlemlerin alınmasında gecikilmesinin, kutup ayılarının yaşam alanlarının önemli bir bölümünün yok olmasına yol açacağı uyarısında bulunuldu. Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) raporunda, iklim değişikliklerine karşı mücadelede kaybedilecek zaman kalmadığına dikkat çekildi.

        Vakfın raporunda, bu canlıların yaşamlarını sürdürebilmelerinin önündeki potansiyel tehlikelerde iklim değişikliklerinin etkisi ilk sıraya konularak, bu canlıların   avlanmalarının dışında, petrol işletmeleri ve kimyasal kirliliğin de göz ardı edilmemesi gerektiği vurgulandı.

        Dev buzdağı sekiz parçaya bölündü

        Dünyanın en büyük buzdağı ekim ayında önce ikiye bölünmüştü, şiddetli fırtına ile sekiz parçaya bölündü.

        Antarktikte meydana gelen güçlü bir fırtına sonucunda 11.000 kilometrekare büyüklüğündeki B15 buzdağı sekiz küçük buzdağına bölündü.Yeni Zelandalı bilim adamlarının uydu gözlemlerine göre Ekim ayında ikiye bölünen buzdağı, B15A ve B15J olarak adlandırılmıştı.
        Wellington Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları  Enstitüsü'nden Mike Williams ve ekibi, B15A buzdağını  izlemek için üzerine bir GPS sistemi yerleştirmişti. B15, üç yılı aşkın bir süredir,Yeni Zelanda'nın yaklaşık olarak 3800 km ilerisinde bulunuyordu.Parçalanmadan sonra bölgede sekiz      küçük buzdağı oluştu.Söz konusu bölge Fransa'nın  yüzölçümüne eşit ve Ross - Şelf buzulu önünde yer almakta.

        İki büyük parçanın hala deniz dibine bağlı olduğu bildirildi.

      Küresel ısınma gelecek 100 yıl boyunca da sürecek

        Amerikalı profesör Robert Dickinson, sera etkisi yaratan gazların kullanımının dikkate değer şekilde azalmasına rağmen, küresel ısınmanın gelecek 100 yıl boyunca da süreceği uyarısında bulundu.

        Georgia Teknoloji Enstitüsü profesörlerinden Dickinson, gelecek yüzyılda karbondioksit gazlarının salımının yerkürenin 3 ila 10 Fahrenheit derece ısınmasına ve denizlerin bir metreye kadar yükselmesine yol açacağını söyledi.

        ABD'nin Boston kentinde düzenlenen Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği'nin yıllık toplantısında araştırma sonuçlarını yayınlayan Dickinson, iklim değişikliklerinin "gelecek kuşak için çok önemli değişikli değişimlere neden olacağını" ileri sürdü ve "Biz burada deniz kıyısındaki evlerinin yer değiştirmesi gereken insanlardan söz ediyoruz, ABD'nin kaynakları var, ancak kaynak bakımından yetersiz Bangladeş ve az gelişmiş başka bölgelerde, çok büyük zorluklar ortaya çıkacak" dedi.

      Tek yol alternatif enerji

        Öte yandan, İngiltere Kraliyet Akademisi Derneği ve Tyndall İklim Araştırmaları Merkezi'nce yapılan son araştırmalar, sanayi ülkelerinden atmosfere salınan zararlı gazların dünya iklimini giderek daha çok bozmasını engellemenin tek yolunun karbondioksit salınımı ciddi biçimde azaltmak ve alternatif enerji kaynaklarına yönelmek olduğunu vurguluyor.

        Karbon havzaları' olarak bilinen ormanlar, tarım alanları ve toprağın, atmosferdeki ısınmaya neden olan 'sera etkisi' yaratan karbondioksiti, 2050 yılına kadar doğal olarak ancak ve ancak yüzde 25 oranında emebileceğini gösteriyor. Ormanların ve toprağın halihazırda kendi başına doğal yoldan atmosferde biriken karbondioksitin ancak yüzde 40, azami yüzde 45'ini emebildiğini hatırlatan İngiliz araştırma kurumları bilim adamları, 1997 yılında Japonya'nın Kyoto kentinde imzalanan iklimi koruma anlaşmasına uymanın çok önemli olduğunu vurguluyor.

      İnsanoğlu büyük afete hazır mı?

      10.000 yıl önce büyük bir fırtına dünyamızın çehresini değiştirdi. Bu tekrar olabilir mi? Küresel ısınma bizi yeni bir buz çağına mı götürecek? Eğer küresel iklim değişiminin eşiğindeysek insanoğlu böyle bir afete hazır mı? Yarından sonraki gün siz nerede olacaksınız?
       
        Klimbilimci Jack Hall bu soruları araştırmaktadır. Araştırmaları gezegenin global ısınma sonucunda farklı bir iklime ulaşacağını işaret eder. Antarctica'da incelediği buz kütleleri bunun on bin yıl önce de olduğunu gösterir. Yetkilileri bir an önce uyarmalı ve gereken önlemler alınmalıdır. Ama yeterince erken davranamaz

        Hall Rhode Island büyüklüğünde bir buz kütlesinin Antartik buzullarından kopuşuna şait olur. Sonra da dünyanın her yerinden iklimle ilgili garip haberler gelmeye başlar. Tokyo'da greyfurt büyüklüğünde dolu yağar, Hawaii'de rekor sayılabilecek hızda bir fırtına esmeye başlar, Yeni Delhi'de kar yağmaya başlar, Los Angeles'da tornadolar çıkar

        Jack Beyaz Sarayı bu büyük afete karşı uyarmaya çalışırken, 17 yaşındaki oğlu Sam ve bir kaç arkadaşı bir üniversite yarışı için hazırlanırken NewYork'ta tuzağa düşerler. Tüm dünya, iklimin getirdiği soğuk ölümden güneye doğru kaçarken Jack oğlunu kurtarmak için tersi yönde yola düşer. Fakat o bile kendisini tam olarak neyin beklediğini bilmemektedir.